Neznáme armády Európy 9/12 - Kosovské bezpečnostné sily

09.09.2016 15:22

V minulom diely sme sa venovali teroristickej organizácii Kosovská oslobodenecká armáda, ktorá počas vrcholného štádia vojny v Kosove nadobudla štatút armády. Dnešný diel bude o súčastnej armáde Kosova - najmladšieho balkánskeho štátu, ktorého existencia je stále kontroverzná aj takmer po 10 rokoch jeho vzniku a dodnes mnohé štáty sveta neuznávajú jeho štatút samostatného štátu a stále uznávajú Kosovo ako súčasť Srbska.

Počiatky Kosovských bezpečnostných síl (ďalej len KBS) siahajú do roku 2008, kedy sa podľa Ahtisaaroveho plánu mala na území Kosova (ktoré jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska práve na začiatku toho roku) vytvoriť bezpečnostná skupina vyzbrojená len ľahkými zbraňami a vozidlami, hierarchicky usporiadaná podľa "armádného rázu". Na vytváraní KBS sa podieľali dve armádne zložky, pôsobiace na území Kosova v tom roku - medzinárodná mierová misia KFOR (Kosovo FORce) pod patronátom NATO  a Kosovské ochranné sily (KOS), čo bola organizácia, ktorá vznikla ako kompromis kosovským Albáncom potom, čo ich KOA bola rozpustená. KFOR pôsobila na Kosove ako armáda, KOS zas ako polícia. V marci 2008 bola KOS rozpustená a 1400 jej členov dostala v novej KBS dôstojnícke hodnosti. KBS začala svoje oficiálne pôsobenie v januári 2009. KFOR začala s výcvikom nových členov KBS, niektoré členské štáty NATO fungovanie KBS aj finančne podporili (napr. Slovinsko darovalo do rozpočtu KBS takmer 30 000€). Prvá misia KBS sa paradoxne vôbec nekonala na území Kosova. Na jar v roku 2010 postihli sever Albánska povodne, pričom KBS boli vyslané na postihnuté miesta, aby s pomocou albánskej armády pomohli miestnemu obyvateľstvu. V roku 2014 premiér Kosova Hashim Thaci (bývalý veliteľ KOA) vyhlásil, že do roku 2019 KBS rozšíri o nové jednotky a zriadi taktiež ministerstvo obrany (momentálne je pre KBS vyhradené vlastné Ministerstvo Kosovských bezpečnostných síl). Kosovské bezpečnostné sily by sa tak mali premenovať na Kosovské ozbrojené sily.

KBS v súčastnosti tvorí 4500 členov a ďalších 2000 je v zálohe. Z drvivej väčšiny sú KBS zložené z Albáncov a Turkov, podľa údajov z roku 2015 v KBS slúži len 16 Srbov. Aj keď je napríklad oficiálny názov KBS uvádzaný v albánčine aj v srbčine, medzi kosovskými Srbmi však panuje obrovská nechuť vstúpiť do novej armády, proti ktorej členom bojovali v 90. rokoch.

Výzbroj

Vo výzbroji KBS figurujú hlavne zbrane z členských štátov NATO, jediná zbraň pôvodom z Juhoslávie, ktorou KBS oficiálne disponujú, je Zastava M84 - čo bola juhoslovanská licenčná verzia československého samopalu vz.61 Škorpion.
Jediným obrneným ozbrojeným vozidlom v službe KBS je pôvodom turecký Otakar Cobra. Ďalej KBS disponuje vozidlami ako Humvee, Wolf, Unimog, Defender, Achleitner či rôznými nákladiakmi od firiem IVECO a Mercedes. 
Člen KBS s vozidlom Otakar Cobra. Vyzbrojený je útočnou puškou G36
 
Jaroslav Cabuk