Neznáme armády Európy 5/12 - Národná obrana Západnej Bosny

13.02.2016 11:03

Zrejme najmenej známy štát Európy, o ktorého armáde bude tento článok, existoval len necelé 2 roky - od 27.9. 1993 do 7.8. 1995. Jeho hlavné mesto bolo niekoľko krát obsadené nepriateľskými jednotkami, potom znova dobité. Štát, o ktorom hovorím, je Autonómna pokrajina Západná Bosna (APZB).

Vznik APZB a jeho ozbrojených síl s názvom Národná obrana Západnej Bosny (NOZB) sa datuje na september 1993 (bližšie sa udáva dátum 27.9., kedy sa prezidentom štátu stal Fikret Abdić). Štát vznikol počas vojny v Bosne a Hercegovine, v ktorej v tom období prebiehali boje medzi bosnianskými moslimami, bosnianskými Chorvátmi a bosnianskými Srbmi. Oblasť Západnej Bosny ležala (takpovediac stále leží) na severozápadnom cípe BaH, centrom oblasti je Bihać, Velika Kladuša a Bosanska Krupa. V roku 1993 boli bosnianske moslimské jednotky obklopené armádou chorvátskych (krajinských) Srbov (Srbské vojská Krajiny), chorvátov (Chorvátske vojská), bosnianských Chorvátov (Chorvátska rada obrany) a bosnianských Srbov (Vojská Republiky srbskej). Miestny bosniansky politik Fikret Abdić označil politiku Alija Izetbegovića (prvý bosniansky prezident) sa výrazne protisrbskú a preto sa 27.9. 1993 stal prezidentom samozvanej republiky Autonómna pokrajina Západná Bosna, ktorej hranice boli vymedzené na severe hranicou s Chorvátskom (resp. Republikou srbskou Krajinou) a na juhu neustále meniacou sa frontovou líniou s Armádou Bosny a Hercegoviny (ABaH). Centrom APZB sa stala Velika Kladuša a štát APZB zaberal necelých 300 kilometrov štvorcovýh. Celá ekonómia štátu spočívala len na jedinej firme - Agrokomerc - potravinárska firma sídliaca vo Velikej Kladuši, na ktorej ziskoch bol závislý celý chod štátu. APZB a jej ozbrojené sily NOZB začali výrazne spolupracovať s Republikou srbskou Krajinou a jej ozbrojenými silami - Srbské vojská Krajiny (SVK). Už v novembri 1993 APZB napadla ABaH. Bosnianske jednotky za necelý rok bojov úspešne obsadili Veliku Kladušu (21.8. 1994), pričom Abdić, hlavné velenie NOZB a cez 20 000 civilistov utiekli do Republiky srbskej Krajiny. Krajinskí Srbi znovu vyzbrojili NOZB (zväčša starou výstrojou zo skladov Juhoslovanskej ľudovej armády) - novovyzbrojená NOZB v spolupráci s VRS znovu vpadli do Západnej Bosny, ich útok však zastavila obrana chorvátskych a bosnianskych jednotiek a obrane pomohol aj letecký útok NATO na 3 raketové základne VRS. Napriek tomu však 17.11. 1994 NOBH, SVK a VRS znovu dobili Veliku Kladušu, kde Abdić po druhý krát založil nový štát, tento krát pod názvom Západná Bosna (oficiálne založenie sa však stanovuje na 27.7. 1995). Operácia Búrka vedená chorvátskymi jednotkami s podporou bosnianskych jednotiek však Veliku Kladušu dobili znova a to definitívne. V auguste bola celá Západná Bosna už v rukách bosnianskych moslimov - Abdić utiekol do Chorvátska, kde mu chorvátsky prezident Tuđman udelil ochranu - v roku 2002 však Tuđman zomrel a Abdić sa dostal do väzenia (prepustený bol v roku 2012).

Stav NOZB bol do prvého dobitia Velikej Kladuši približne 10 000 mužov. Po znovuvyzbrojení krajinskými Srbmi ich počet však bol značne malý - len okolo 3000 mužov. Aj keď sa obyvateľstvo APZB skladalo z veľkej časti hlavne moslimskými Bosniakmi, v ich radoch však panovala neochota bojovať za západo-bosniansky štát a po dobití Velikej Kladuši značné množstvo mužov prešli pod armádu Bosny a Hercegoviny.

Výzbroj a technika

NOZB nemali vo výzbroji zrejme žiadnu obrnenú techniku. Ich výzbroj bola chatrná - do roku 1994 používali zväčša bosniansku výzbroj a výstroj (hlavne všadeprítomné útočné pušky Zastava M70). Následné znovuvybrojenie zo starých skladov Juhoslovanskej ľudovej armády však malo za následok, že muži NOZB používali staré samopaly typu Zastava M56, M49 či juhoslovanské licenčne vyrábané pušky Mauser pod názvom M48.
Presný zoznam výzbroje a výstroje mužov NOZB neexistuje, neexistujú taktiež ani fotografie delostrelectva alebo mínometov NOBH - z toho vyplýva, že NOBH bola armáda, ktorej základnou a jedinou výzbrojou boli palné zbrane. 

 

Jaroslav Cabuk