Neznáme armády Európy 3/12 - Ozbrojené sily Podnesterskej Moldavskej Republiky

13.12.2015 13:35

Podnestersko je malý štát na východe Moldavska priamo na hraniciach s Ukrajinou, ktorého nezávislosť neuznal žiaden členský štát OSN. V atlasoch a mapách sa Podnestersko uvádza ako časť Moldavska, resp. nie je vyznačené vôbec (Podnestersko totižto nemá žiadne historicky vytýčené územie a nie je ani žiadnou vyššou oblasťou v rámci Moldavska). V skutočnosti je to však štát fungujúci len na zahraničnej pomoci Ruska, ekonomiku s Moldavskom alebo inými štátmi nemá nijak previazanú.

Ozbrojené sily Podnesterskej Moldavskej Republiky (ďalej len OS PMR) vznikli v roku 1991, rok pred oficiálnym začatím podnesterskej vojny. Tá vypukla už po predošlých prestrelkách v roku 1992. Dôvodom malo byť smerovanie Moldavska smerom k Rumunsku. To začalo prijatím moldavštiny ako jediného oficiálneho jazyka v Moldavsku. Tento krok sa nepáčil početnému ruskému menšinovému obyvateľstvu, ktoré žiadali vytvorenie autonómnej Podnesterskej republiky na východe Moldavska (približne na oblastiach, kde ruská menšina žila), kde by druhým oficiálnym jazykom bola ruština. Moldavská vláda tento krok odmietla, napriek tomu si ruská menšina v Moldavsku vytvorila vlastnú sovietsku socialistickú republiku - jej existenciu však paradoxom neuznala ani samotná Moskva. Po oddelení Moldavska od ZSSR malo Moldavsko voľnú ruku k útoku na Podnestersko. Počas mesiaca bojov však moldavská armáda proti podnesterským milíciam podporovaných ruskou armádou neuspela. Moldavsko oficiálne prijalo prímerie potom, čo 112 moldavských vojakov zahynulo počas ťažkého ostreľovania ruskými jednotkami. Moldavsko v oblasti stratilo vplyv. Ruská 14. armáda v oblasti ostala a dodnes tam pôsobí ako mierová jednotka. 

OS PMR v súčasnosti tvorí 7 500 mužov, v prípade konfliktu môže OS PMR tvoriť údajne až 80 000 mužov. Výzbroj a technika poväčšinou pochádzajú z ruskej a sovietskej armády, len málo kusov tvoria stroje z moldavských skladov. 

Výzbroj a technika

OS PMR disponuje údajne až 70 tankami - približne 20 tankami typu T-72 (podľa dostupných fotografií a zoznamov sa jedná o základný model T-72 a T-72B), približne 20 tankami T-64 (model BV) a 30 tankami T-55. Nie je však známe, koľko ich naozaj je schopných prevádzky. OS PMR Ďalej disponuje 30 strojmi BMP-1, sedemdesiatimi BTR-70, štyridsiatimi BTR-60 a neznámym počtom MT-LB a BRDM-2. 
Medzi delostreleckú výzbroj patrí bližšie neudaný počet 85 mm D-44 a štyridsiatimi BM-21. Protileteckú výzbroj zaisťujú ZU-23-2, ZPU-4, KS-19 a S-60.
Vojsko je vyzbrojené útočnými puškami AK-74, AKM, guľometom PKM, ostreľovaciou puškou SVD, osobnou zbraňou Makarov a medzi ťažkú výzboj vojska patrí RPG-7, RPG-18, RPG-22, RPG-26, RPG-27 a 9K38 Igla.

Vojenské letectvo

Vojenské letectvo OS PMR údajne disponuje jedným stojom An-12 a An-26 (neoverená informácia, zatiaľ som nenašiel žiadne fotografie týchto strojov ani bližšie informácie o nich, tri stroje Antonov An-2, štyri Mi-2, päť Mi-8, šesť Mi-24 a 2 kusy cvičných Jakovlevov Jak-18. 
 

Ruská 14. armáda

Ruská 14. armáda v oblasti disponuje približne 1 200 vojakmi, niekoľkými typmi delostrelectva (či už samohybné 2A36 Giacint, ťažené D-30 alebo raketové BM-27 Uragan) a taktiež helikoptérami (stroje Mi-8, Mi-6 a Mi-24). Počas anexii Krymu sa velenie ukrajinskej armády zaoberalo aj možnosťou, že do oblasti Odessy vkročí práve 14. armáda, čo sa napokon ukázalo len ako planný poplach.
 
Jaroslav Cabuk