Neznáme armády Európy 2/12 - Ozbrojené sily Južného Osetska

30.10.2015 10:02

Južné Osetsko je štát s veľmi podobnou históriou a taktiež armádou ako Abcházsko (jeho armáda popísaná v predošlom diele). Podobne ako Abcházsko, aj Južné Osetsko je uznané iba niekoľkými štátmi sveta (Rusko, Nikaragua, Venezuela a Nauru). Ostatné štáty sveta vnímajú Južné Osetsko ako oblasť Gruzínska, Gruzínsko zas označuje Južné Osetsko ako územie Gruzínska ktoré je podobne ako Abcházsko okupované ruskou armádou. 

Vznik Ozbrojených síl Južného Osetska (ďalej len OS JO) sa datuje spolu so vznikom samotného Južného Osetska približne do doby vzniku aj Abcházska. Konflikty medzi Gruzíncami a obyvateľmi Južného Osetska (zväčša Rusi) sa odohrávali už počas ruskej občianskej vojny v roku 1918. Zatiaľ čo do Gruzínska sa uchýlili menševici, väčšinu Ruska a taktiež aj Južné Osetsko ovládali boľševici. Po konečnom víťazstve boľševikov v Rusku Červená armáda vpadla do Gruzínska, a pre územie Južného Osetska vytvorila Autonómnu oblasť Južné Osetsko (1922), spadajúcu pod Gruzínsko. Pri oddelení Gruzínska od ZSSR na začiatku 90. rokov vyslovilo vedenie Autonómnej oblasti Južného Osetska požiadavok na gruzínsku vládu o zachovaní vyššej autonómie, čo Gruzínsko zamietlo. Tým sa začala 1. vojna na území Južného Osetska - gruzínske vojská vošli do Južného Osetska s cieľom zhodiť miestnu vládu. Prímerie bolo podpísané v roku 1992 a Osetsko začalo byť kontrolované tromi armádami - gruzínskou, ruskou a osetskou. V roku 2004 začali ďalšie nepokoje - Gruzínsko v tej dobe dávalo najavo snahu o vstup do NATO, čo sa nepáčilo Južnému Osetsku a taktiež Rusku. Vznikli rôzne menšie roztršky medzi mierovými kontigentami troch armád na území Južného Osetska. Roztršky boli ešte v ten rok zastavené. Nepokoje znova začali v roku 2006 - protiletecká obrana OS JO začala streľbu na gruzínsky Mil Mi-8, prelietavajúci ponad územie Južného Osetska, ten však bezpečne pristál neskôr na gruzínskom území. Na území Južného Osetska osestká polícia našla niekoľko skladov čečenských militantov so zbraňami a ruskými uniformami a vláda Južného Osetska obvinila Gruzínsko s teroristických akcií na území Južného Osetska. V roku 2007 kúsok od Tbilisi (Gruzínsko) pristála no nevybuchla na miestnom poli raketa. Gruzínsko obvinilo Rusko z tejto akcie. V roku 2008 vypukla zatiaľ posledná osetská vojna - niekoľko vojakov OS JO zaútočilo na konvoj gruzínskych vozidiel v domnení, že sa jedná o inváziu gruzínskych vojsk pričom zahynulo 5 vojakov z mierového kontigentu Gruzínska. Gruzínsko na to odpovedalo útokom na kľúčové pozície Južného Osetska, no muselo čeliť aj ruskej armáde, ktorá sa na stranu Južného Osetska pridala. Vojna skončila prímerím ešte v ten rok, po ktorom Rusko uznalo nezávisloť Južného Osetska aj Abcházska. 

Gruzínsko označuje OS JO podobne ako OS RA (Ozbrojené sily republiky Abcházsko) len ako teroristickú organizáciu dotovanú z Ruska s cieľom narušiť gruzínsku suverenitu. 

OS JO v súčastnosti tvorí 2 500 mužov, okolo 16 000 ďalších mužov tvoria rezervy. Vojaci OS JO často trénuju spolu s ruskými jednotkami, zvlášť s ruskými VDV, ktorý si v Južnom Osetsku v roku 2009 vytvorili aj výcvikovú základňu - približne 60 mužov z nej vytvorilo neskôr špeeciálne jednotky OS JO. Technika a zbrane, ktorými OS JA disponuje pochádzajú jednak z ruskej armády a jednak boli ukoristené počas vojen s Gruzínskom.

Výzbroj a technika

Podľa rôznych zdrojov disponuje OS JO 15 tankami, no čísla sa menia na konkrétnych typov. Niektoré zdroje uvádzajú, že OS JO má vo výzbroji 5 tankov T-55 a 10 tankov T-72, iné hovoria o tankoch T-55, T-62 a T-72 no presné čísla sa menia takmer v každom zdroji (wikipédia či ruské ministerstvo obrany). OS JO presné údaje nezverejnilo. Niekoľko strojov T-72Sim1 bolo ukoristených Gruzínsku ruskou armádou a neskôr darované OS JO. Podporu pechoty zaisťujú BRDM (6 kusov upravených na protileteckú verziu 9K31 Strela), BTR-70, BTR-80, BMP-1, BMP-2 a gruzínske vozidlá, ukoristené počas vojny - Otakar Cobra. Ďalej disponuje OS JO dvanástimi 2S1 Gvozdika, dvanástimi 2S3 Akacija a šiestimi strojmi BM-21 GRAD. 

OS JO ďalej disponuje 12 kusmi kanónov D-30 a 4 kusmi MT-12. PVO zaisťujú 4 kusy ZU-23-2. OS JO disponuje aj 30 mínometmi bližšie neurčeného typu.

Základnou pechotnou zbraňou je AKM a AK-74. Ďalej sú to guľomety PK, RPK a NSV, osobná zbraň Makarov, protitanková RPG-7 a 6 kusov protileteckých 9K38 Igla.

Vojenské letectvo

OS JO disponuje taktiež 4 helikoptérami Mil Mi-8 darované z Ruska.

 

Jaroslav Cabuk